Skip to content

106 Florida TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Owner
---
Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Dec 23, 2025

Property Information

Block729
Lot5
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,172
Acreage0.39

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,800
25%
Improvement Value:$122,600
75%
Total Assessment$162,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,978+6.6%
2024$4,671+12.7%
2023$4,146+3.9%
2022$3,990+4.4%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$345,000
Sq Ft1,172DeedBook 13802, Page 6215Recorded1/8/2026

Property Sale

Sale
$92,500
DeedBook 3872, Page 70

Property Built

Built

Year Built: 1975