Skip to content

101 Tennessee TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1975

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Oct 12, 2009

Property Information

Block729
Lot9
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM057

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,300
Acreage0.5

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,500
25%
Improvement Value:$129,000
75%
Total Assessment$172,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,287+6.6%
2024$4,961+12.7%
2023$4,404+3.9%
2022$4,238+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,300DeedBook 6674, Page 459

Property Sale

Sale
$167,400
DeedBook 6276, Page 884

Property Sale

Sale
$95,000
DeedBook 5846, Page 291

Property Sale

Sale
$91,500
DeedBook 5719, Page 622

Property Built

Built

Year Built: 1975