Skip to content

423 Tennessee TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1976

Last Sale Price
$242,000
Last Sale Date
Jun 27, 2008

Property Information

Block733
Lot24
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM058

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,200
Acreage0.43

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,200
25%
Improvement Value:$122,400
75%
Total Assessment$162,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,984+6.6%
2024$4,676+12.7%
2023$4,151+3.9%
2022$3,995+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$242,000

To:

Sq Ft1,200DeedBook 6580, Page 467

Property Sale

Sale
$214,900
DeedBook 6301, Page 254

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 5820, Page 441

Property Sale

Sale
$91,000
DeedBook 3914, Page 89

Property Built

Built

Year Built: 1976