Skip to content

427 California TrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1972

Last Sale Price
$165,000
Last Sale Date
Jun 2, 2017

Property Information

Block758
Lot28
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM059

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,572
Acreage0.27

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$38,700
17%
Improvement Value:$188,800
83%
Total Assessment$227,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,973+6.6%
2024$6,543+12.7%
2023$5,808+3.9%
2022$5,590+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$165,000

To:

Sq Ft2,572DeedBook 13281, Page 4060

Property Sale

Sale
$139,900
DeedBook 5952, Page 628

Property Sale

Sale
$84,500
DeedBook 5802, Page 944

Property Sale

Sale
$101,500
DeedBook 3502, Page 217

Property Built

Built

Year Built: 1972