Skip to content

11 Crescent DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1955

Last Sale Date
Oct 1, 2007

Property Information

Block772
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM061

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage768
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,300
34%
Improvement Value:$73,900
66%
Total Assessment$111,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,158+7.1%
2024$2,948+13.9%
2023$2,589+4.3%
2022$2,482+4.9%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955