Skip to content

19 Crescent DrBrowns Mills, NJ 08015

Built 1955

Owner
---
Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Dec 22, 2025

Property Information

Block772
Lot16
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM061

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,008
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,000
30%
Improvement Value:$86,300
70%
Total Assessment$123,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,779+6.6%
2024$3,546+12.7%
2023$3,148+3.9%
2022$3,029+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$170,000
Sq Ft1,008DeedBook 13804, Page 6930Recorded1/21/2026

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,008DeedBook 6415, Page 451

Property Sale

Sale
$72,900
DeedBook 5617, Page 521

Property Built

Built

Year Built: 1955