Skip to content

116 Juliustown RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1940

Last Sale Date
Jan 7, 2017

Property Information

Block772
Lot7
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM061

Building Details

Building Class17
Description1.5SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage896
Acreage0.51

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$36,300
29%
Improvement Value:$89,900
71%
Total Assessment$126,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,868+6.6%
2024$3,630+12.7%
2023$3,222+3.9%
2022$3,101+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1940