Skip to content

707 Rancocas LnBrowns Mills, NJ 08015

Built 1867

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 24, 2007

Property Information

Block849
Lot12
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM079

Building Details

Building Class17
Description2SFUIG
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,100
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,300
22%
Improvement Value:$146,500
78%
Total Assessment$187,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,506+6.9%
2024$5,151+13.3%
2023$4,545+4.1%
2022$4,364+4.7%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1867