Skip to content

512 Ridgeview AvBrowns Mills, NJ 08015

Built 1949
Vacant Land

Last Sale Price
$18,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block854
Lot45
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM080

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,082
Acreage0.99

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$40,800
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$40,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,251+6.6%
2024$1,173+12.7%
2023$1,042+3.9%
2022$1,002+4.4%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$18,000

To:

Sq Ft1,082DeedBook 13523, Page 8484

Property Sale

Sale
$5,017

From:

To:

Sq Ft1,082DeedBook 13268, Page 5945Recorded3/20/2017

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 6430, Page 545

Property Built

Built

Year Built: 1949