Skip to content

27 W Whitesbog RdBrowns Mills, NJ 08015

Built 1960

Last Sale Price
$238,800
Last Sale Date
Apr 20, 2022

Property Information

Block894
Lot72
Qualifier---
CountyBurlington
MunicipalityPemberton Twp
Tax Map PageM083

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,815
Acreage0.31

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,800
21%
Improvement Value:$142,300
79%
Total Assessment$180,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,520+6.6%
2024$5,180+26.4%
2023$4,098+4.4%
2022$3,925+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$238,800

To:

Sq Ft1,815DeedBook 13618, Page 1054

Property Sale

Sale
$150,000
DeedBook 6015, Page 310

Property Built

Built

Year Built: 1960