Skip to content

53 Evergreen AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Nov 16, 2060

Property Information

Block102
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,251
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,600
32%
Improvement Value:$116,800
68%
Total Assessment$172,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,520+0.2%
2024$6,510-3.2%
2023$6,722+1.4%
2022$6,627+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$115,000

To:

Sq Ft1,251DeedBook 10235, Page 1033

Property Built

Built

Year Built: 1960