Skip to content

333 Fourth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 10, 2021

Property Information

Block104
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,289
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
23%
Improvement Value:$186,700
77%
Total Assessment$242,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,171+0.2%
2024$9,157-3.2%
2023$9,455+1.4%
2022$9,322+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$83,500
DeedBook 4524, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 1940