Skip to content

339 Fourth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1953

Last Sale Price
$108,000
Last Sale Date
Dec 13, 1996

Property Information

Block104
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,951
Acreage0.28

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$66,600
28%
Improvement Value:$170,100
72%
Total Assessment$236,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,952+0.2%
2024$8,938-3.2%
2023$9,229+1.4%
2022$9,099+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$108,000

To:

Sq Ft2,951DeedBook 4865, Page 621

Property Sale

SaleMulti
$69,000
DeedBook 3920, Page 120

Property Built

Built

Year Built: 1953