Skip to content

449 Fourth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1970

Last Sale Price
$52,000
Last Sale Date
Oct 28, 1983

Property Information

Block111
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,171
Acreage0.26

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$65,600
38%
Improvement Value:$105,800
62%
Total Assessment$171,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,482+0.2%
2024$6,472-3.2%
2023$6,683+1.4%
2022$6,589+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$52,000

To:

Sq Ft1,171DeedBook 3930, Page 526

Property Built

Built

Year Built: 1970