Skip to content

428 Fifth AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$35,800
Last Sale Date
Aug 2, 1974

Property Information

Block111
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,540
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$60,200
30%
Improvement Value:$141,200
70%
Total Assessment$201,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,367+0.2%
2024$7,355-3.3%
2023$7,603+1.5%
2022$7,492+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$35,800

To:

Sq Ft1,540DeedBook 3343, Page 423

Property Built

Built

Year Built: 1965