Skip to content

408 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$105,000
Last Sale Date
Nov 2, 2011

Property Information

Block115
Lot7
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SFAL
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage832
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
38%
Improvement Value:$90,200
62%
Total Assessment$146,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,522+0.2%
2024$5,513-3.2%
2023$5,693+1.4%
2022$5,612+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$105,000

To:

Sq Ft832DeedBook 9496, Page 1428

Property Sale

Sale
$125,750
DeedBook 7813, Page 1015

Property Sale

Sale
$30,200
DeedBook 3698, Page 7

Property Built

Built

Year Built: 1965