Skip to content

36 E Chestnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$57,500
Last Sale Date
Jun 20, 1986

Property Information

Block95
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page12

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage840
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
35%
Improvement Value:$100,700
65%
Total Assessment$154,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,608+0.2%
2024$5,599-7.3%
2023$6,040+1.4%
2022$5,954+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$57,500

To:

Sq Ft840DeedBook 4138, Page 190

Property Built

Built

Year Built: 1960