Skip to content

524 Majestic AveBellmawr, NJ 08031

Built 2009
Other Exempt

Last Sale Price
$17,000
Last Sale Date
Jun 25, 1973

Property Information

Block123
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,388
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
29%
Improvement Value:$135,100
71%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2001$1,828+4.6%
2000$1,747+2.2%
1999$1,709-0.3%
1998$1,715+3.2%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2009

Property Sale

Sale
$17,000

To:

Sq Ft1,388DeedBook 3288, Page 582