Skip to content

508 Oakland AveBellmawr, NJ 08031

Built 1972

Last Sale Price
$174,900
Last Sale Date
Nov 8, 2019

Property Information

Block124
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,138
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,000
34%
Improvement Value:$115,000
66%
Total Assessment$173,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,543+0.2%
2024$6,532-3.2%
2023$6,745+1.4%
2022$6,650+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$174,900

To:

Sq Ft1,138DeedBook 11335, Page 1326

Property Sale

Sale
$149,000

From:

To:

Sq Ft1,138DeedBook 11036, Page 1289Recorded12/19/2018

Property Sale

Sale
$23,000
DeedBook 3252, Page 450

Property Built

Built

Year Built: 1972