Skip to content

524 Third AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
May 18, 2057

Property Information

Block116
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page13

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,136
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$55,800
36%
Improvement Value:$98,200
64%
Total Assessment$154,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,824+0.2%
2024$5,815-3.2%
2023$6,004+1.4%
2022$5,920+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$154,000

To:

Sq Ft1,136DeedBook 10275, Page 141

Property Sale

Sale
$176,500
DeedBook 8894, Page 1207

Property Built

Built

Year Built: 1965