Skip to content

405 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Date
Dec 27, 2066

Property Information

Block125
Lot19
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,866
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$58,300
30%
Improvement Value:$136,700
70%
Total Assessment$195,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,375+0.2%
2024$7,363-3.2%
2023$7,603+1.4%
2022$7,496+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$327,000

To:

Sq Ft1,866DeedBook 12200, Page 1304

Property Sale

Sale
$189,000

From:

To:

Sq Ft1,866DeedBook 10865, Page 1510Recorded4/19/2018

Property Built

Built

Year Built: 1965