Skip to content

408 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Date
May 29, 2061

Property Information

Block126
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,498
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$56,000
32%
Improvement Value:$121,700
68%
Total Assessment$177,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,721+0.2%
2024$6,710-3.2%
2023$6,929+1.4%
2022$6,831+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$179,900

To:

Sq Ft1,498DeedBook 8087, Page 1130

Property Built

Built

Year Built: 1955