Skip to content

440 Chester AveBellmawr, NJ 08031

Built 1965

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 17, 2011

Property Information

Block126
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,158
Acreage0.19

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$59,200
37%
Improvement Value:$101,200
63%
Total Assessment$160,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,066+0.2%
2024$6,057-3.2%
2023$6,254+1.4%
2022$6,166+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$131,000
DeedBook 7055, Page 670

Property Built

Built

Year Built: 1965