Skip to content

433 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1970

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2006

Property Information

Block129
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,600
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
28%
Improvement Value:$137,900
72%
Total Assessment$191,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,227+0.2%
2024$7,216-3.2%
2023$7,451+1.4%
2022$7,346+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 4502, Page 747

Property Built

Built

Year Built: 1970