Skip to content

437 Roberts AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$125,000
Last Sale Date
Apr 28, 2000

Property Information

Block129
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page14

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,764
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$53,200
25%
Improvement Value:$158,500
75%
Total Assessment$211,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,006+0.2%
2024$7,994-3.2%
2023$8,254+1.4%
2022$8,138+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$125,000

To:

Sq Ft1,764DeedBook 5085, Page 691

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 3980, Page 515

Property Built

Built

Year Built: 1955