Skip to content

27 Adams AveBellmawr, NJ 08031

Built 1944

Last Sale Price
$14,250
Last Sale Date
Sep 10, 1971

Property Information

Block6
Lot17
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,684
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,400
28%
Improvement Value:$134,800
72%
Total Assessment$187,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,830+0.2%
2024$6,819-3.3%
2023$7,049+1.5%
2022$6,946+1.1%
Property History

Property Sale

Sale
$14,250

To:

Sq Ft1,684DeedBook 3209, Page 416

Property Built

Built

Year Built: 1944