Skip to content

55 Chadwick AveBellmawr, NJ 08031

Built 1964

Last Sale Date
Sep 17, 2064

Property Information

Block137
Lot25
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,190
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,600
31%
Improvement Value:$97,000
69%
Total Assessment$140,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,317+0.1%
2024$5,309-3.2%
2023$5,482+1.4%
2022$5,405+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$85,000

From:

To:

Sq Ft1,190DeedBook 10130, Page 202Recorded1/17/2015

Property Built

Built

Year Built: 1964