Skip to content

42 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Last Sale Date
May 20, 2052

Property Information

Block137
Lot35
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class---
Description1SCB2G
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.24

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$51,400
12%
Improvement Value:$389,100
88%
Total Assessment$440,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,660+0.2%
2024$16,633-3.2%
2023$17,175+11.6%
2022$15,395+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$427,000

To:

DeedBook 10512, Page 1750

Property Sale

SaleMulti
$200,000
DeedBook 5034, Page 567