Skip to content

50 E Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1925

Last Sale Price
$143,750
Last Sale Date
Apr 27, 2007

Property Information

Block137
Lot36
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,320
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,600
31%
Improvement Value:$88,800
69%
Total Assessment$128,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,856+0.2%
2024$4,848-3.2%
2023$5,006+1.4%
2022$4,936+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$143,750

To:

Sq Ft1,320DeedBook 8549, Page 1614

Property Sale

Sale
$82,000
DeedBook 7340, Page 87

Property Sale

Sale
$66,101
DeedBook 4655, Page 81

Property Built

Built

Year Built: 1925