Skip to content

118 Lake DrBellmawr, NJ 08031

Built 1955
Other Exempt

Last Sale Price
$167,500
Last Sale Date
Jun 13, 2019

Property Information

Block137
Lot56
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page15

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,249
Acreage0.46

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$72,800
47%
Improvement Value:$82,200
53%
Total Assessment$155,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2021$5,898-11.6%
2020$6,670+1.2%
2019$6,591+2.0%
2018$6,463+2.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$167,500

To:

Sq Ft1,249DeedBook 11166, Page 1130

Property Sale

Sale
$224,900
DeedBook 8277, Page 728

Property Sale

Sale
$85,000
DeedBook 4588, Page 651

Property Built

Built

Year Built: 1955