Skip to content

58 Walnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1920

Last Sale Price
$235,000
Last Sale Date
Nov 13, 2024

Property Information

Block144
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class29
Description2SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage915
Acreage0.17

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,200
43%
Improvement Value:$68,700
57%
Total Assessment$120,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,572+0.1%
2024$4,565-3.2%
2023$4,714+1.4%
2022$4,647+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$235,000

To:

Sq Ft915DeedBook 12732, Page 492

Property Sale

Sale
$87,000

From:

To:

Sq Ft915DeedBook 10934, Page 1101Recorded7/31/2018

Property Sale

Sale
$100,000
DeedBook 7834, Page 46

Property Sale

SaleMulti
$40,000
DeedBook 4092, Page 164

Property Built

Built

Year Built: 1920