Skip to content

53 Apple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1935

Owner
---
Last Sale Price
$285,500
Last Sale Date
Oct 23, 2025

Property Information

Block88
Lot44
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description2SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,056
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,300
37%
Improvement Value:$90,300
63%
Total Assessment$142,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,393+0.2%
2024$5,385-3.2%
2023$5,560+1.4%
2022$5,482+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$285,500
Sq Ft1,056DeedBook 12976, Page 942Recorded12/10/2025

Property Sale

Sale
$260,000

To:

Sq Ft1,056DeedBook 12277, Page 1265

Property Sale

Sale
$119,900

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 10157, Page 295Recorded2/19/2015

Property Sale

Sale
$46,000

From:

To:

Sq Ft1,056DeedBook 10071, Page 171Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$18,500
DeedBook 3219, Page 995

Property Built

Built

Year Built: 1935