Skip to content

300 S Black Horse PikeBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$267,055
Last Sale Date
Nov 21, 2019

Property Information

Block147
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.52

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$299,800
41%
Improvement Value:$423,100
59%
Total Assessment$722,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,340+0.2%
2024$27,297-3.2%
2023$28,186+1.4%
2022$27,788+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,670,055

To:

DeedBook 11302, Page 1847Recorded1/15/2020

Property Sale

SaleMulti
$370,100
DeedBook 4989, Page 761

Property Sale

SaleMulti
$192,000
DeedBook 3998, Page 544