Skip to content

300 Saunders AveBellmawr, NJ 08031

Built 2024

Last Sale Price
$393,000
Last Sale Date
Jun 28, 2024

Property Information

Block148
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description---
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage1,424
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$34,200
16%
Improvement Value:$179,700
84%
Total Assessment$213,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,090+526.5%
2024$1,291-3.2%
2023$1,333+1.4%
2022$1,315+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$393,000

To:

Sq Ft1,424DeedBook 12631, Page 462

Property Built

Built

Year Built: 2024

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 4238, Page 654