Skip to content

309 S Lowell AveBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$123,000
Last Sale Date
Oct 29, 2005

Property Information

Block148
Lot12
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage692
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$38,000
38%
Improvement Value:$62,400
62%
Total Assessment$100,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,797+0.2%
2024$3,791-3.2%
2023$3,915+1.4%
2022$3,859+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$123,000

To:

Sq Ft692DeedBook 8075, Page 453

Property Sale

Sale
$57,000
DeedBook 4887, Page 613

Property Built

Built

Year Built: 1940