Skip to content

250 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
May 10, 2051

Property Information

Block168
Lot3
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$40,500
49%
Improvement Value:$42,500
51%
Total Assessment$83,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,139+0.2%
2024$3,134-3.2%
2023$3,236+1.4%
2022$3,191+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$69,900

To:

Sq Ft720DeedBook 9921, Page 1332

Property Sale

Sale
$58,500
DeedBook 9623, Page 531

Property Built

Built

Year Built: 1950