Skip to content

104 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$300,000
Last Sale Date
Nov 30, 2012

Property Information

Block162
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page16

Building Details

Building Class---
Description2SF
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.25

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$94,500
32%
Improvement Value:$203,900
68%
Total Assessment$298,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,285+0.2%
2024$11,268-3.2%
2023$11,635+1.4%
2022$11,471+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$300,000

To:

DeedBook 9709, Page 708

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook 5038, Page 232

Property Sale

Sale
$138,000
DeedBook 4209, Page 947