Skip to content

138 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Commercial

Last Sale Price
$400,000
Last Sale Date
Mar 16, 2015

Property Information

Block163
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class---
Description1SCB
Dwellings0
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.29

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$126,000
35%
Improvement Value:$234,000
65%
Total Assessment$360,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,615+0.2%
2024$13,594-3.2%
2023$14,036+1.4%
2022$13,838+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$400,000

To:

DeedBook 10183, Page 1315

Property Sale

Sale
$352,500
DeedBook 9042, Page 401