Skip to content

124 W Browning RdBellmawr, NJ 08031

Built 1910

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 5, 2022

Property Information

Block163
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,022
Acreage0.29

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
27%
Improvement Value:$131,200
73%
Total Assessment$179,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,796+0.2%
2024$6,785-3.2%
2023$7,007+1.4%
2022$6,908+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$115,000
DeedBook 4455, Page 138

Property Built

Built

Year Built: 1910