Skip to content

127 Todd AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 23, 2021

Property Information

Block165
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,344
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,800
30%
Improvement Value:$116,300
70%
Total Assessment$166,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,282+0.2%
2024$6,272-3.2%
2023$6,476+1.4%
2022$6,385+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$32,000
DeedBook 3495, Page 415

Property Built

Built

Year Built: 1960