Skip to content

34 W Maple AveBellmawr, NJ 08031

Built 1955

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 5, 1997

Property Information

Block87
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page11

Building Details

Building Class17
Description1SCB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,400
31%
Improvement Value:$111,100
69%
Total Assessment$160,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,070+0.2%
2024$6,060-3.2%
2023$6,258+1.4%
2022$6,170+1.0%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1955