Skip to content

232 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1930

Last Sale Price
$195,000
Last Sale Date
Mar 28, 2024

Property Information

Block167
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage656
Acreage0.27

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$49,700
44%
Improvement Value:$62,600
56%
Total Assessment$112,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,247+0.2%
2024$4,240-3.2%
2023$4,379+1.4%
2022$4,317+1.0%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft656DeedBook 12562, Page 345

Property Sale

Sale
$37,500
DeedBook 7992, Page 834

Property Built

Built

Year Built: 1930