Skip to content

258 Creek RdBellmawr, NJ 08031

Built 1940

Last Sale Price
$56,101
Last Sale Date
Aug 31, 2001

Property Information

Block168
Lot1
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$30,000
60%
Improvement Value:$20,000
40%
Total Assessment$50,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$1,891+0.2%
2024$1,888-3.2%
2023$1,950+1.4%
2022$1,922+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$56,101

To:

Sq Ft720DeedBook 5182, Page 423

Property Sale

Sale
$68,000
DeedBook 4754, Page 618

Property Built

Built

Year Built: 1940