Skip to content

265 Walnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Aug 13, 2020

Property Information

Block169
Lot10
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,164
Acreage0.21

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$53,000
29%
Improvement Value:$131,800
71%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,989+0.2%
2024$6,978-3.2%
2023$7,205+1.4%
2022$7,104+1.0%
Property History
Sales5

Property Sale

Sale
$170,000

To:

Sq Ft1,164DeedBook 11502, Page 612

Property Sale

Sale
$178,000
DeedBook 7813, Page 755

Property Sale

Sale
$164,900
DeedBook 7617, Page 204

Property Sale

Sale
$116,500
DeedBook 5224, Page 75

Property Sale

Sale
$84,000
DeedBook 4784, Page 242

Property Built

Built

Year Built: 1960