Skip to content

247 Walnut AveBellmawr, NJ 08031

Built 1950

Last Sale Date
Feb 27, 2050

Property Information

Block169
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SSCB1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,545
Acreage0.14

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,000
25%
Improvement Value:$141,100
75%
Total Assessment$188,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,114+0.2%
2024$7,103-3.2%
2023$7,334+1.4%
2022$7,231+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$116,000

To:

Sq Ft1,545DeedBook 5249, Page 556

Property Built

Built

Year Built: 1950