Skip to content

109 Hall AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Price
$185,000
Last Sale Date
Nov 1, 2019

Property Information

Block169
Lot13
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class17
Description1SF2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,605
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$45,600
25%
Improvement Value:$133,600
75%
Total Assessment$179,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,777+0.2%
2024$6,767-3.2%
2023$6,987+1.4%
2022$6,888+1.0%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft1,605DeedBook 11274, Page 1292

Property Sale

Sale
$117,000
DeedBook 5103, Page 925

Property Sale

Sale
$48,000

Property Built

Built

Year Built: 1960