Skip to content

161 Hall AveBellmawr, NJ 08031

Built 1930

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Feb 28, 2000

Property Information

Block171
Lot2
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page17

Building Details

Building Class16
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage732
Acreage0.18

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$48,500
40%
Improvement Value:$72,300
60%
Total Assessment$120,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,569+0.2%
2024$4,561-3.2%
2023$4,710+1.4%
2022$4,644+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft732DeedBook 5075, Page 879

Property Sale

Sale
$77,000
DeedBook 4399, Page 234

Property Built

Built

Year Built: 1930