Skip to content

1149 Sheridan AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Aug 23, 2063

Property Information

Block19
Lot11
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page02

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,512
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$52,000
28%
Improvement Value:$132,300
72%
Total Assessment$184,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,970+0.2%
2024$6,959-3.2%
2023$7,186+1.4%
2022$7,084+1.0%
Property History
Sales4Foreclosures1

Property Sale

Sale
$355,000

To:

DeedBook 12903, Page 391

Property Sale

Sale
$195,000

To:

Sq Ft1,512DeedBook 11283, Page 1272Recorded12/17/2019

Property Sale

Sale
$126,500

From:

To:

Sq Ft1,512DeedBook 11160, Page 1996Recorded6/27/2019

Foreclosure Case F-020430-15

Defaulted
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Default Judgment

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 8430, Page 662

Property Built

Built

Year Built: 1960