Skip to content

101 Union AveBellmawr, NJ 08031

Built 1952

Last Sale Price
$135,000
Last Sale Date
Jul 3, 2017

Property Information

Block28
Lot14
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,276
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$52,400
32%
Improvement Value:$108,900
68%
Total Assessment$161,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,100+0.2%
2024$6,091-3.2%
2023$6,289+1.4%
2022$6,200+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,276DeedBook 10700, Page 1373

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 8631, Page 1900

Property Sale

Sale
$86,000
DeedBook 4476, Page 374

Property Built

Built

Year Built: 1952