Skip to content

130 Warren AveBellmawr, NJ 08031

Built 1960

Last Sale Date
Dec 12, 2057

Property Information

Block28
Lot9
Qualifier---
CountyCamden
MunicipalityBellmawr Boro
Tax Map Page03

Building Details

Building Class17
Description1SF
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage720
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$47,900
38%
Improvement Value:$78,000
62%
Total Assessment$125,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,762+0.2%
2024$4,754-3.2%
2023$4,909+1.4%
2022$4,840+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$93,900

To:

Sq Ft720DeedBook 7049, Page 138

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook 5252, Page 179

Property Built

Built

Year Built: 1960